Мережа Cartesi та CTSI
У міру розвитку блокчейн-проектів і розвитку нашого розуміння технології, стає все більш ясно, які проблеми перешкоджають її масовому впровадженню:
- Зручність — розробка і використання блокчейн-додатків як і раніше є непосильним завданням, що вимагає дуже складного навчання і, отже, значно знижує загальний інтерес до технології;;
- Масштабованість — блокчейни повинні працювати так само, як і централізована технологія, щоб мати змогу конкурувати з нею.
Cartesi — це проект, який вирішує ці дві проблеми одночасно, створюючи інфраструктуру, яка одночасно є масштабованою та сумісною з перевіреними в боях технологіями.
У нашій статті про Linux та блокчейни ми детально пояснюємо, як Cartesi зробить блокчейн-інфраструктуру сумісною з галузевими стандартами розробки програмного забезпечення, включивши досвідчених розробників у децентралізований світ без необхідності вивчати ідіосинкратичні процеси та мови програмування.
Пояснимо нижче, як ми вирішуємо другу проблему, а саме проблеми масштабованості, з якими стикаються блокчейни.
Масштабованість
Виберіть як приклад будь-яку важливу централізовану програму, таку як Uber, Tweeter, Spotify або Fortnite. Всі вони задіяні у великій кількості потужних серверів, щохвилини отримують мільйони повідомлень та зберігають / обробляють сотні терабайт даних. Тим часом децентралізовані рішення, такі як Augur, Decentraland або Cryptokitties, обмежуються дуже малою кількістю дорогих транзакцій на хвилину, маючи справу з обмеженими обчислювальними можливостями та зменшеною пам’яттю. Немає сумнівів, що технологія блокчейн не може конкурувати на рівних засадах зі своїми централізованими аналогами.
Для того, щоб зрозуміти, що ми пропонуємо як вирішення цієї проблеми, нам потрібно спочатку розбити проблему на більш дрібні частини, оскільки насправді масштабованість складається з багатьох частин:
- Обчислення — Наскільки складною може бути логіка програми? Це аналогічно потужності центрального процесора сервера;
- Транзакції — скільки повідомлень ми можемо відправити та підтвердити в системі за одиницю часу? Це аналогічно пропускній здатності мережі;
- Зберігання — скільки терабайт даних ми можемо зберегти на своєму сервері?
Дивлячись на поточні цифри, блокчейни намагаються не відставати від централізованих серверів. Дуже хорошим орієнтиром для вимірювання цієї проблеми є “правило одного мільйона”. Це, по суті, говорить про те, що блокчейни мають мільйонний недолік у кожному з вищезазначених елементів у порівнянні з їх централізованими аналогами. Очевидно, що це неефективно в конкурентному середовищі, де кожне невелике поліпшення може мати значення для успіху або невдачі.
Незважаючи на те, що три проблеми, згадані вище, розглядаються як одна проблема під егідою «масштабованості», кожна вимагає свого власного технологічного рішення. Щоб зрозуміти це, згадайте, як ці проблеми вирішувалися в централізованому світі в кінці минулого століття: швидкі процесори, широкосмугові модеми та диски великої ємності. У світі блокчейнів це не могло бути інакше: ми повинні розглядати ці проблеми окремо, тому що вони мають дуже різну природу.
Ми вже розглянули обчислювальні обмеження блокчейнів. Це докладно пояснюється в нашій статті про Linux і блокчейни. Тут ми даємо короткий огляд того, як ми застосовуємо прекрасну теоретичну інформатику і робимо блокчейн аналогом суперкомп’ютера. Завдяки Cartesi Core, замість того, щоб працювати в мільйон разів повільніше, ніж централізовані рішення, DApps тепер можуть працювати з блискавичною швидкістю, зберігаючи при цьому всі гарантії безпеки і децентралізації блокчейна. Наше обчислювальне рішення вже доступно для розробників в наших загальнодоступних репозиторіях Github, і ми вже показали, як його можна використовувати на практиці, розробивши повністю децентралізовану і вимогливу до обчислень гру на Ethereum.
Вирішивши обмеження блокчейнів з точки зору обчислень, наш наступний крок — розкрити їх можливості з точки зору транзакцій. Це буде зроблено в нашому майбутньому проекті: сайдчейні Cartesi, про який ми розповімо в іншій частині цієї статті.
Cartesi Side Chain
Проблема масштабування кількості транзакцій в розподіленому реєстрі привернула велику увагу як дослідників, так і підприємств. Тепер у нас є дуже гарне уявлення про переваги кожного рішення і про те, які технології ставлять під загрозу децентралізацію в обмін на ефективність.
З усіх запропонованих альтернатив ми вважаємо, що локалізація даних є найбільш багатообіцяючим і безкомпромісним рішенням цієї проблеми. Це робиться, наприклад, блокчейном Ethereum через свої зусилля по шардінгу. Однак ми вважаємо, що більш індивідуальний підхід повинен дати нам набагато кращу продуктивність і інші гарантії, які не може забезпечити тільки шардінг Ethereum. Ось чому ми будемо розвивати бічний ланцюг Cartesi.
Незабаром ми опублікуємо технічний документ з докладним поясненням того, як буде працювати бічний ланцюг Cartesi. А поки давайте опишемо його основні вимоги і в яких точках його дизайн може бути гнучким, щоб масштабувати його ще більше:
- Потужний — так само, як всі очікують, що їх Інтернет буде мати хорошу пропускну здатність, нам необхідно мати хороший обсяг транзакцій в секунду, якщо ми очікуємо побачити життєздатну альтернативу централізованим послугам;
- Тільки дані — оскільки ядро Cartesi вирішує проблему обчислювальної масштабованості в блокчейнах, ми можемо зосередитися на проблемі доступності даних зараз. Як тільки транзакції стануть доступні всім зацікавленим сторонам, їх обробка стане практично безкоштовною;
- Локальний - Як і у випадку з Sharding Ethereum, ми також вважаємо, що не всім потрібно зберігати і передавати всі транзакції в мережі. Однак наше рішення Locality є гнучким і визначається користувачами, а не фіксується в протоколі;
- Економічно ефективниq — вартість транзакції не може перешкоджати використанню децентралізованих додатків. Об’єднавши кілька технологій разом, ми сподіваємося знизити ціну до такої міри, що вона більше не буде перешкоджати впровадженню;
- Proof of Stake — Ми не можемо покладатися на Proof of Work для забезпечення безпеки нашого рішення для транзакцій, оскільки це викликає серйозні питання щодо його стійкості і безпеки. Замість цього ми реалізуємо алгоритм консенсусу Proof of Stake;
- “Прибирання сміття”(видалення непотрібної інформації) — нам не потрібно постійно тримати всі оброблені транзакції доступними. Це сильно обмежило б систему без будь-яких реальних вигод. Однак зверніть увагу, що існує велика проблема, коли ми очищаємо старі дані і робимо їх недоступними: новим користувачам стає набагато складніше приєднатися до мережі, оскільки вони не можуть відновити історію з генезису. Ця проблема пом’якшується нашим рішенням протоколу доступності даних, яке ми опишемо в наступній статті;
- Вбудовування — немає необхідності в тому, щоб Cartesi Chain була окремим ланцюжком блоків, з усією складністю, яку це вносить в її дизайн. Cartesi за своєю суттю є рішенням другого рівня, і тому він може використовувати базовий блокчейн для важкої роботи над своїм протоколом. Це спрощує вирішення складних завдань, таких як впорядкування пакетів, тимчасові атаки, рандомізація і так далі.
Це керівні принципи, які ми використовуємо для розробки і створення бічного ланцюга Cartesi. Його алгоритм Proof of Stake буде працювати на токенах Cartesi (CTSI), що дає системі необхідні гарантії безпеки і децентралізації.
Незабаром ми опублікуємо статтю, в якій пояснюємо, як досягти високої ставки для нашого протоколу, в той же час гарантуючи обмежену інфляцію для системи в цілому. Слідкуйте за новинами!
Токен Cartesi
Описавши основні принципи проектування та особливості бічного ланцюга Cartesi, тепер ми переходимо до її головного інгредієнта: токена Cartesi.
В даний час ми розробляємо блокчейн Proof of Stake, що працює на базі Ethereum і підтримуваний мережею операторів вузлів. Токен Cartesi матиме важливе значення для роботи цієї системи, оскільки він забезпечує:
- Стейкінг— оскільки генератори блоків будуть вибиратися пропорційно їх ставками в економіці, повинен бути спосіб запитувати і фіксувати баланс кожного в системі.
- Вибір виробників блоків — Майнери будуть обрані для пропозиції блоків пропорційно їх балансу токенів, щоб мережа керувалася спільнотою зацікавлених сторін.
- Слешінг — шкідлива поведінка стримується шляхом блокування і потенційно скороченням токенів нечесних користувачів.
- Комісія за транзакції — хоча ми проектуємо наш бічний ланцюжок, щоб він був на порядки дешевше, ніж основний ланцюжок, користувачі або розробники DApp як і раніше повинні платити за свої транзакції, які будуть оброблятися, передаватися і тимчасово зберігатися іншими. Ці збори будуть виплачені операторам вузлів за допомогою токена Cartesi.
- Випробування обчислень— токен Cartesi також буде важливий для перевірки результатів обчислень, опублікованих в блокчейні. Це буде працювати як механізм виходу, який гарантує правильне виконання DApps і перешкоджає поганому поводженню.
Всі ці аспекти токена Cartesi будуть більш детально описані в наших наступних статтях по бічному ланцюзі Cartesi і агрегаторах Cartesi.
- Читайте нас і спілкуйтеся в укр-ком’юніті:
https://t.me/сartesiukraine - https://twitter.com/Cartesi_Ukraine
- і на англійській:
https://t.me/CartesiProject
https://t.me/cartesiannouncements
https://t.me/cartesitraders - Ресурси проекту:
Website: https://cartesi.io
‘Descartes’ SDK Documentation portal: https://docs.cartesi.io - Medium/Blog: https://medium.com/cartesi
Whitepaper: https://cartesi.io/cartesi_whitepaper.pdf
GitHub: https://github.com/cartesi
Light-paper eng: https://cartesi.io/cartesi_lightpaper_english.pdf
Light-paper ru: https://cartesi.io/cartesi_lightpaper_russian.pdf - Social Media:
Twitter: https://twitter.com/cartesiproject
Reddit: https://www.reddit.com/r/cartesi
Facebook: https://www.facebook.com/cartesiproject
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/cartesiproject